Časté dotazy k webdesignu

 

 

 

 

Nabízíte kompletní vytvoření webu?

Ne. Weby navrhuji, tedy řeším grafickou stránku webu – vzhled, ale zejména uživatelskou přístupnost. Tedy aby web nejen dobře vypadal, ale nabízel návštěvníkovi smysluplný přehledný obsah. Aby nic nechybělo a ani nic nepřebývalo.

Samotné kódování již nezajišťuji a klient si jej dle navržené grafiky obstarává sám později anebo zprostředkuje vzájemnou spolupráci s koderem na začátku projektu. Za svou část práce i cenovou nabídku je pak každá ze stran odpovědná klientovi sama.

(Grafik a koder jsou dvě odlišné profese, byť spolu úzce spolupracující. Grafik je odpovědný za emocionální stránku webu a uživatelskou přístupnost. Koder za technickou stránku, aby vše fungovalo jak má a bylo vystavěno dle nejsoučasnějších technických standardů. Slučování obou profesí do jedné osoby vede spíše k polovičním výsledkům.)

 

 

Co vše ohledně grafiky webu řešíte?

Záleží na dohodě. Od navržení jen několika vzorových stránek po komplexní řešení obsahu každé jednotlivé stránky webu. V každém případě platí čím lépe má klient připravené podklady (textové i obrazové) tím snažší je následný postup.

 

 

Jaký je rozsah odevzdané práce?

Rozsah je různý a záleží opět na prvotní dohodě. V nejjednodušší variantě klient obdrží statický grafický návrh stránek dohodnutého rozsahu (png, psd, xd). V komplexnější obdrží i veškerou jednotlivou grafiku – ikonky, připravené fotky, loga apod, zejména tedy svg, jpg, png soubory, písmo apod. – připravenou již pro kodera, který grafiku bez jakýchkoliv úprav může rovnou použít.

V nejkomplexnější variantě řeším i supervizi kódování, neboli korekturování vývoje webu. Jeho rozsah se odvíjí jak od technických nároků a rozsahu webu, tak schopností kodera zpracovat web dle předchozího návrhu. Většinou je potřeba ladit nějaké detaily i v průběhu kódování, zejména kolem responzivity.

V případě, že klient korekturování vývoje nepožaduje, komunikuje s vývojářem webu již sám.

 

 

Kolik to stojí?

Cenová nabídka grafických prací je individuální dle rozsahu projektu. Cenový odhad vám bude předložen na základě podrobné poptávky.

Cena nezahrnuje kodérské práce. Splatnost odevzdané grafické práce není podmíněna dokončením projektu ze strany kodera či další třetí strany.

 

 

Požadujete zálohu předem?

Ano. Pokud se ještě vzájemně neznáme požaduji zálohu ve výši 20 % odhadované ceny projektu, za kterou vám bude vystavena zálohová faktura. Úroveň dosavadní práce si můžete prohlédnout v portfoliu prací či ověřit přes reference na tomto webu.

 

 

Řešíte SEO a další marketing?

Pouze částečně. Pozice ve výsledcích vyhledávání záleží ve značné míře na vhodnosti, pravdivosti a unikátnosti obsahu webu. Web bude samozřejmě dohledatelný, ale pokud vyžadujete specifické výsledky doporučuji obrátit se na specialistu, jenž vám podklady pro web pomůže připravit. Jeho doporučení pak můžeme zohlednit při navrhování webu.

Po dohodě není problém vytvořit grafické podklady k webovým reklamním kampaním, grafiku pro sociální sítě apod.

 

 

Na čem by měl být web postaven?

Pro grafický návrh to není přiliš podstatné. Záleží na vaší individuální domluvě s koderem a požadavcích na správu webu. Pokud předpokládáte jen minimální aktualizaci obsahu pak se nabízí jednodušší řešení bez administrace. V opačném případě nejčastěji využítí systémů jako je např. WordPress.

Využití již předpřipravené zakoupené šablony však často vede k tomu, že některé další požadavky klienta jsou pro kodera jen obtížně řešitelné či změnitelné. Proto doporučují nechat si web navrhnout i nakódovat zcela individuálně.

 

 

když mám konkrétní představu o podobě webu

Super. Čím úplnější bude na začátku shoda o podobě výsledku tim jednodušejí vše půjde. Určitě můžete poslat ukázky webů jenž se vám líbí a společně pak zhodnotíme vhodnost takové inspirace pro váš vlastní projekt. Pokud žádnou představu nemáte, vůbec nijak to nevadí.

 

 

Jak tedy začít?

Napište poptávku na media@tajpej.cz a dohodneme další postup.